استفاده از هوش مصنوعی برای حل مشکل چاله چوله خیابان‌ها

هوش مصنوعی از حوزه خودروسازی وارد مرحله تعمیر جاده‌ها شده است.

به نقل از رایورز، گودال‌های خیابان و و آسفالت‌های چهل تکه همیشه یک معضل آزاردهنده برای رانندگان به شمار می‌رود.

این قضیه یکی از بزرگ‌ترین مشکلات رانندگی به شمار می‌رود و طبق برخی گزارش‌ها، میلیون‌ها دلار ضرر مالی بر اثر وجود این چاله‌ها در خیابان‌ها و جاده به بار می‌آید.
روش‌های سنتی حل این مشکل، بعضاً زمان‌بر و گران بوده و چندان کارآمد هم نیستند.

در واقع اگر چه تاکنون فناوری‌های نوین وارد صنعت خودروسازی و تامین امنیت جاده‌ها شده است، اما این بار گروهی از پژوهشگران دانشگاه واترلو (University of Waterloo) در کانادا به صرافت افتاده‌اند که از این تکنولوژی برای حل چاله چوله‌ها استفاده کنند.

این محققان نرم‌افزار ویژه‌ای ابداع کرده‌اند که می‌تواند جاده‌ها را تعمیر کند.

این نرم‌افزار همچنین قادر است ساختمان‌ها و پل‌ها را نیز تعمیر و نگهداری کند.

برنامه مزبور از تصاویر موجود در سرویس نمای خیابان گوگل یا همان Street View استفاده می‌کند و به طور خودکار، گودال‌ها، چاله‌ها و دیگر آسیب‌های مشابه موجود در این تصاویر را شناسایی می‌نماید.

به لحاظ تئوری، مقامات شهری می‌توانند با این نرم‌افزار، تصاویری را که با دوربین‌های نصب شده بر روی خودروها گرفته می‌شود نیز بررسی کنند.

جان زلک (John Zelek) سرپرست این پروژه می‌گوید اگر دولت‌ها چنین اطلاعاتی در اختیار داشته باشند، بهتر می‌توانند برای تعمیر یک جاده خاص برنامه‌ریزی کرده و این کار را با هزینه کمتری انجام دهند. این امر می‌تواند به معنای کاهش مالیات برای شهروندان باشد.

پژوهشگران دانشگاه واترلو همچنین قصد دارند از تصاویری که به وسیله پهپادها گرفته می‌شود، برای بررسی وضعیت پل‌ها، ساختمان‌ها و دیگر تاسیسات شهری استفاده کنند.

جان زلک می‌گوید اگر قطعات یک ساختمان در دست احداث با هم منطبق نباشد، بسیار بهتر است که پیش از آن که ۳۰ طبقه‌ی آن روی هم قرار بگیرد، مشکلات شناسایی شود.

قرار است نتایج این پژوهش در جریان کنفرانس European Signal Processing که ماه سپتامبر (شهریور ۱۳۹۷) در ایتالیا برگزار می‌شود، ارائه گردد.

منبع : آی سی تی پرس