هشدار کنگره آمریکا : از گوشی‌های هوآوی و زدتی‌ای استفاده نکنید

طبق گزارش خبرگزاری سی‌ان‌بی‌سی، کمیته دموکراتیک ملی آمریکا روز گذشته به کاندیداهایی که قصد دارند در انتخابات میان دوره‌ای کنگره شرکت کنند هشدار داد که از هیچ یک از دیوایس‌های متعلق به شرکت‌های چینی ZTE و هوآوی استفاده نکنند، حتی اگر با قیمت بسیار پایین و یا رایگان عرضه شدند.

باب لورد مدیر ارشد امنیتی این کمیته در اینباره می‌گوید: «خیلی مهم است که اعضای کمپین‌ها و حزب‌ها از گوشی‌های ZTE یا هوآوی حتی با قیمت پایین یا کاملا رایگان استفاده نکنند. ما از اعضا و کاندیداهای کنگره خواسته‌ایم که از دیوایس‌های تولید شده توسط شرکت‌های چینی حتی برای مصارف شخصی و یا مرتبط با زندگی خصوصی هم استفاده نکنند.»

سرویس‌های امنیتی آمریکایی اخیرا اعلام کردند که کمپانی‌هایی چینی از جمله هوآوی و ZTE به دلیل رابطه نزدیکی که با حزب کمونیست چین دارند و از طرفی هم سابقه همکاری و تجارت با کشورهایی همچون کره شمالی را دارند، پتانسیل جاسوسی و ایجاد اخلال در امنیت و حتی انتخابات در ایالات متحده را دارند. ضمنا سازمان سی‌آی‌ای و اف‌بی‌آی هم در گزارش‌های متعددی اعلام کرده‌اند با توجه به اینکه شرکت هوآوی توسط مهندس ارشد سابق ارتش چین تاسیس شده، این امکان وجود دارد این شرکت دست نشانده دولت چین باشد و پس از نفوذ در بازار آمریکا بخواهد حملات سایبری را به‌منظور سرقت اطلاعات سری انجام دهد.

شرکت ZTE هم پس از انتشار این گزارش‌ها در بیانیه‌ای اعلام کرد که این شرکت به تمامی قوانین ارتباطی و امنیتی کشورها از جمله ایالات متحده متعهد بوده و خواهد بود و برای ورود به بازار این کشور حاضر است تمامی تست‌ها و بررسی‌های امنیتی و ارتباطی را با موفقت پشت سر بگذارد و خود را با تمامی استانداردهای تجاری آمریکا وفق دهد.

آوریل امسال دولت آمریکا شرکت ZTE را به دلیل دور زدن تحریم‌ها و انتقال تجهیزات و تکنولوژی به کشورهای کره شمالی و ایران از حضور در بازار آمریکا محروم کرد. حال گفته می‌شود این شرکت چینی با صرف ۱.۴ میلیون دلار هزینه قصد لابی کردن در حزب‌های مختلف کنگره آمریکا را دارد تا از این طریق بتواند مجددا جواز حضور در بازار این کشور را کسب کند.

منبع : ایتنا