افزایش فروش در بازاریابی ایمیلی

 در انجام بازاریابی ایمیلی ،  ارسال ایمیل به مخاطبان هدفمند یکی از عوامل مهم در میزان موفقیت ایمیل های ارسال  شده به منظور افزایش فروش است. در این مقاله به راهکارهای افزایش فروش از طریق  ارسال ایمیل به مخاطبان هدفمند پرداخته می شود.

shutterstock_94513315-segmentation

متاسفانه در کشور ما بعضا برداشتی که از  بازاریابی ایمیلی می شود ارسال ایمیل های انبوه به کاربران و به نوعی خرید ایمیل  های کاربران از وب سایت های مختلف است. ممکن است کاربران به دریافت ایمیلی که شما  به آن ها ارسال می کنید علاقه ای نداشته باشند و با این کار هزینه ای که بابت ارسال  ایمیل به وب سایت های ارسال کننده انبوه ایمیل می دهید هدر می شود.

برای انجام بازاریابی ایمیلی و منتفع  شدن از مزایای این روش بازاریابی اینترنتی باید کاربران را در دسته های گوناگون با  توجه به علاقه مندی های آن ها طبقه بندی نمود و بعد از آن اقدام به ارسال ایمیل به  کاربران کرد. سه راهکار برای طبقه بندی کاربران برای دریافت ایمیل وجود دارد که  عبارتند از :

۱) طبقه بندی بر اساس موقعیت  مکانی

باید کاربران را بر اساس موقعیت مکانی  طبقه بندی نمود. فرض کنید شما هم یک فروشگاه آنلاین دارید که محصولات خود را از  طریق آن به فروش می رسانید و هم یک فروشگاه فیزیکی دارید. در بازه هایی از زمان می  خواهید کدهای تخفیفی برای فروش محصولات خود به کاربران محلی ارسال کنید. در صورتی  که کاربران را بر اساس موقعیت مکانی طبقه بندی نکرده باشید باید ایمیل حاوی کدهای  تخفیف را به کلیه کاربران ارسال کنید که این کار اصلا مفید نیست بدین ترتیب توصیه  می شود در هنگام عضویت کاربران در وب سایت ها موقعیت مکانی آن ها پرسیده شود یا از  طریق ذخیره سازی آدرس آی پی کاربر در هنگام ثبت نام ، امکان تشخیص موقعیت مکانی  کاربران فراهم شود.

۲) طبقه بندی بر اساس  علایق

پر واضح است در صورتی که کاربران ،  ایمیل هایی که به علایق آن ها نزدیک تر است دریافت نمایند عکس العمل آن ها در قبال  ایمیل های دریافتی ، عکس العمل مثبتی خواهد بود. سه روش برای دسته بندی کاربران بر  اساس علایق وجود دارد که در ادامه توضیح داده می شوند.

– در هنگام عضویت کاربران در وب سایت از  آن ها بپرسید که به چه زمینه هایی علاقه مندند. به عنوان مثال در صورتی که فروشگاه  آنلاینی دارید که محصولات دیجیتالی به فروش می رسانید در هنگام عضویت در وب سایت از  کاربران خود بپرسید که به کدامیک از محصولات مانند دوربین های عکاسی ، لپ تاپ ها ،  تبلت ها یا … علاقه مندند و ایمیل های ارسالی حاوی پیشنهادات خرید را بر اساس نوع  علاقه کاربران به آن ها ارسال کنید.

– می توان تاریخچه خرید مشتریان و یا آن  دسته از لینک هایی که داخل ایمیل ها توسط کاربران کلیک می شوند را بررسی کرد و در  دفعات بعدی ارسال ایمیل ، محصولات یا خدماتی را به کاربران برای خرید پیشنهاد داد  که مطابق با علاقه آن ها باشند.

– می توان نظرسنجی های کوچکی به راه  انداخت و به کاربران ایمیل کرد و از آن ها خواست که در این نظرسنجی ها شرکت کنند و  با پاسخ دهی به سوالات امکان طبقه بندی کاربران بر اساس علایق آن ها مهیا می  شود.

۳) طبقه بندی کاربران غیر  فعال

عدم فعالیت کاربران ممکن است دلایل  بیشماری داشته باشد که از جمله آن ها می توان به کمبود وقت و یا کاهش علاقه برای  دریافت ایمیل نام برد. باید کاربران غیر فعال را نیز بر اساس دلایل عدم فعالیت آن  ها طبقه بندی کرد و در صورت لزوم به آن ها ایمیلی فرستاد تا از آن ها خواسته شود در  صورت عدم تمایل به دریافت ایمیل اقدام به لغو عضویت کنند. در صورتی که ایمیل ارسال  شده باز گردد و کاربر لغو عضویت نکند نشانه این است که به دریافت ایمیل علاقه مند  است اما ممکن است علاقه وی در مورد نوع محتوای ایمیل و یا تعداد دفعات دریافت ایمیل  تغییر کرده باشد که باید پیشنهادات لازم برای تغییر علاقه مندی ها داده شود. در  صورتی که ایمیل حاوی پیشنهاد لغو عضویت توسط کاربر اصلا باز نگردد و این ایمیل  چندین دفعه دیگر نیز ارسال شود و کاربر آن را باز نکند به معنی این است که باید  ایمیل او را از لیست ایمیل ها برای ارسال ایمیل حذف کرد تا با این کار آمار و  اعدادی که از تحلیل میزان علاقه مندی کاربران به دست می آید دقیق باشند تا در تصمیم  گیری های بعدی بتوان به آن ها استناد کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید