آشنایی با اصطلاحات گوگل ادوردز (Google AdWords)

سیستم تبلیغاتی گوگل , سیستمی است که شما با پرداخت مبغلی بسیار اندک می توانید تبلیغات خود را در گوگل به نمایش بگذارید . به عنوان مثال هر کسی که کلمه سئو را در گوگل جستجو کرد , تبلیغ شما را در بلاک سمت چپ ، راست و … نمایش بدهد , اما این تنها یک دید جزئی نگرانه بود چون که سیستم تبلیغات در گوگل بسیار بزرگ است و همچنین دارای سیستم مدیریت  بسیار بزرگی است . بهتر است در ابتدا شما را با چند اصلاح تبلیغاتی آشنا سازیم  توجه کنید که این اصطلاحات در امر تبلیغات کلیکی بسیار مهم هستند و بهتر است اول با آن ها آشنا شوید .فقط توجه داشته باشید که این اصطلاحات ممکن است که در هر کاری مفهوم خاصی داشته باشند ما تمام توضیحات این بخش را از جهت مورد گفت و گو  شرح داده ایم.

[divider]

[dropcap]CTR چیست؟[/dropcap]

CTR مخفف واژه Click-Through-Rate است که به معنای تعداد کلیک بر روی تبلیغات است . به شما نمایش می دهد که روی هر کدام از تبلیغات شما , چند بار کلیک شده است .

[divider]

[dropcap]ROI چیست؟[/dropcap]

ROI یا (Return On Investment) همان بازگشت سرمایه گذاری ,  یکی از رایج ترین اصطلاحات در امر تجارت و بازاریابی است ! هدف این کلمه ، بازگشت پول سرمایه گذاری شده به شرکت است . مثلا شما یک عکاس برای شرکت خود استخدام می کنید و می بینید که این عکاس برای سوده دهی شرکت شما موثر است ،  در این صورت ROI شما افزایش پیدا می کند ، درست است که شما پول زیادی را بابت این عکاس استخدامی پرداخت  می کنید ، ولی درب رابر سودی که از عکاس بدست می آورید ، لذت بیشتری را خواهید برد. این گزینه به شما نشان می دهد که چقدر بابت این تبلیغات سود کرده اید .

[divider]

[dropcap]Call To Action چیست؟[/dropcap]

همانطور که از نام call to action معلوم است ، call to action کارهایی هستند که کاربران باید انجام بدهند به عنوان مثال ، اگر کاربری از محتوای ویدئویی شما لذت برد ، می تواند با زدن گزینه Subscribe ، در صورت ایجاد ویدئوی جدید توسط شما و منتشر کردن آن در یوتیوب اطلاع پیدا کند . یکی از پر استفاده ترین Call To Action ها در زبان انگلیسی کلمه Keep In Touch است.

[divider]

[dropcap]کلمات کلیدی منفی (Negative Keyword )[/dropcap]

کلمه کلیدی منفی را همانند نوشتن  لیست مهمانان برای دعوت به یک جشن  بدانید ، یعنی شما وقتی یک لیست را تهیه می کنید ، مهمانان شما ، فقط از این لیست می باشند و مهمان ناخوانده ای دیگر برای شما نمی آید یا اگر بخواهیم مثالی دیگر را در رابطه با کلمات کلیدی منفی یا Negative Keyword بزنیم : شما فرض کنید تبلیغات مربوط به گوشی های نوکیا را در تبلیغات گوگل قرار داده اید ، حال اگر شما کلمه کلیدی منفی خود را گوشی های سونی انتخاب کنید  در صورتی که کاربری گوشی های سونی را جستجو کرد ، دیگر تبلیغات شما برای آن به نمایش داده نشود ، و تبلیغات شما فقط در نتیجه جستجوی گوشی های نوکیا به نمایش در می آید.

[divider]

[dropcap]Quality Score  چیست؟[/dropcap]

Quality Score شبیه به یک سیستم بررسی کیفیت است . این ویژگی یک نمره کیفیت بر می گرداند که این نمره, حاصل محاسبه  نمایش تبلیغات مرتبط با کلمات کلیدی می باشد . یعنی شما تبلیغی را که به کاربران نمایش داده اید دقیقا همان چیزی است که کاربران دیده اند . فرض کنید که تبلیغ سئو و بهینه سازی کرده اید ولی زمانی که کاربر وارد سایت شما می شود ، موضوع دیگری را مشاهده می کند .  و این اصلا خوب نیست . باید تلاش کنید که Quality Score خود را بالا ببرید. در این  مثال توضیح واضح از Quality Score را به شما نشان خواهیم داد فرض  کنید که کاربری به دنبال  “جوراب راه راه” در گوگل می گردد و زمانی که این کلمه را جستجو می کند , سیستم تبلیغاتی گوگل , گزینه (هایی) را برای آن نمایش می دهد ؛ زمانی که این کاربر بر روی این تبلیغات کلیک کرد و به هدف خود رسید یعنی دقیقا وارد صفحه ای شد که نیاز آن را برطرف می کند ، Quality Score سایت مورد نظر بالا می رود و بدینگونه موفقیت خوبی را کسب خواهد کرد. در ضمن شما علاوه بر این که کمپین خوبی را پیاده سازی نموده اید ، به گونه ای یک صفحه Landing  را نیز ایجاد کرده اید.

[checklist]

  • تبلیغات در گوگل و quality score

[/checklist]

نمره Quality Score از ۱ تا ۱۰ محسوب می شود که نمره یک پائین ترین که بسیار بد است و نمره ۱۰ بالاترین می باشد که البته بدست آوردن نمره همانند نمره ۲۰ دانش آموزی بسیار سخت است.

[divider]

[dropcap]کلمات کلیدی مرتبط[/dropcap]

باید کلمات کلیدی مرتبط برای نمایش تبلیغات خود استفاده کنید . مثلا اگر شما کار سئو و بهینه سازی انجام می دهید ، باید کلمات کلیدی را انتخاب نمائید که مربوط به این واژه باشد . ( مثل بهینه سازی سایت, بهینه سازی وب سایت, سئو سایت, شرکت های سئو و . . . ) کلمات کلیدی مربوط به کلمات کلیدی به سیستم تبلیغات شما بسیار مهم است و باعث افزایش Quality Score شما خواهد شد.